Formy inwestowania w dużej mierze zależą od obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej, ponieważ zaufanie do każdej z nich również wiąże się z obecnymi trendami. Jeszcze kilka lat temu duże nadzieje pokładano w lokatach.

To bowiem mało ryzykowny, sprawny, a przede wszystkim bezpieczny sposób na uzyskanie korzyści finansowych. Jak jednak twierdzą niektórzy – przynoszący niezbyt wysoki zysk. Przeciwnicy tego rozwiązania głośno mówili o innych jej wadach, dlatego od dłuższego czasu znacznie bardziej popularną metoda inwestowania jest na przykład wynajem mieszkań. Tymczasem lokaty się opłacają – i to w większości przypadków o wiele bardziej, niż najmowanie lokatorów do swojej nieruchomości.

Dla przykładu lokata inwestycyjna, jedna z podstawowych w ofercie każdego banku, pozwala zazwyczaj na osiągnięcie do 3% zysku, podczas gdy tak wysoki wynik rentowności wynajmu mieszkania nie jest często spotykany. Co więcej, ze względu na rozbudowane prawo finansowe, które staje się coraz bliższe inwestorowi, lokata tego typu jest najpewniejszą formą pomnożenia swoich oszczędności.