Powszechne jest przekonanie, że kredyt i pożyczka są tym samym, w rzeczywistości jest jednak inaczej. Pomimo używania tych dwóch terminów zamiennie, istnieją znaczące różnice między kredytem a pożyczką.

Przede wszystkim kredyt gotówkowy jest udzielany na podstawie Prawa Bankowego i mogą udzielać go jedynie banki, zaś pożyczki podlegają pod kodeks cywilny i udzielić jej może zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Istotną różnica jest fakt, iż przy wzięciu kredytu, spisywana jest szczegółowa umowa, w której znajdują się istotne dane, takie jak: kwota kredytu, wysokość spłaty, harmonogram spłat, z kolei gdy decydujemy się na pożyczkę, umowa taka zawarta może być nawet ustnie.

W pierwszej sytuacji umowa kredytu zawsze jest odpłatna, czyli klient musi zapłacić bankowi prowizję za udzielenie zobowiązania kredytowego, w przypadku pożyczki – nie jest to konieczne. Zaciągając kredyt, bank musi poznać cel, na który będą przeznaczone środki pieniężne, ma prawo kontrolować, czy zostały rozporządzone w odpowiedni sposób, jeśli chodzi o pożyczkę, może ona być wzięta na dowolny cel i wydane w jakikolwiek sposób, niepodlegający niczyjej kontroli. Decydując się na pożyczkę, możemy liczyć na krótki czas oczekiwania na pieniądze, co w przypadku kredytu jest dłuższym procesem. Bank wymaga pełnej dokumentacji, takiej jak zaświadczenie o zatrudnieniu i potwierdzenia zarobków, przez co staje się to procesem nieco czasochłonnym.